Lista przedmiotów

Nawigacja

Nawigacja

  • Konstytucja 3 Maja ma 223 lata

    Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

    04.05.2014 21:59 | więcej »
  • 67 rocznica Wyzwolenia Płotów
    W dniu dzisiejszym przypada 67 rocznica Wyzwolenia Płotów. Z tej okazji zapraszamy do  zapoznania się  z  artykułem poświęconym historii naszego miasta.
    Historia miasta sięga XII wieku, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się pisana nazwa "Płoty". 8 lipca 1277 kaszubski wielmożny Dubisław de Wotuch nadał Płotom prawa miejskie na prawie lubeckim. Rycerz ów był zarządcą i właścicielem Płotów. W XIV wieku Płoty przechodzą z rąk do rąk stając się kolejno własnością najbardziej zamożnych i wpływowych rodzin pomorskich.  W 1465 roku w wyniku zatargu z Kołobrzegiem, mieszkańcy Kołobrzegu palą i niszczą całe miasto wraz z drewnianym zamkiem. Nie był jednak to jedyny pożar w historii miasteczka. Z racji tego, iż Płoty posiadały drewnianą zabudowę mieszkalną, pożary trawiły miasto kilkukrotnie. Najgroźniejszymi pożarami były te w 1612, kiedy to spłonęło doszczętnie całe miasto wraz ze średniowiecznym kościołem i w roku 1860 wówczas spłonął stary zamek. Odbudowano go w 1965 roku, a 3 lata później w 1589 wybudowano Nowy Zamek. Płoty długo były własnością prywatną bo aż do wieku XVIII.
    Rok 1638 był tragicznym dla mieszkańców miasteczka. Zaraza zdziesiątkowała mieszczan- na 480 mieszkańców Płotów zmarło 200 osób.
    Na przełomie wieków XIX i XX Płoty stały się miastem nowoczesnym z rozwiniętym przemysłem i administracją. W roku 1892 w mieście powstała spółdzielnia mleczarska. Przyczyniła się ona do wzrostu i rozwoju gospodarczego miasta, przed I wojną światową wyroby z płotowskiej mleczarni wysyłane były do Berlina na dwór cesarski. W 1893 roku w mieście powstała jedna z pierwszych lokalnych gazet na Pomorzu – "Plather Zeitung", która ukazywała się ciągle, bez przerw do roku 1934. Doprowadzona została linia kolejowa do miasta w kierunku Szczecin-Kołobrzeg, a w niedługim czasie druga relacji Łobez-Wysoka Kamieńska. Lata 30. XX wieku były łaskawe dla Płotów. W mieście rozwijały się sklepy, rzemiosło, zakłady przemysłowe. Istniały wówczas dwa duże hotele, kawiarnia, cukiernia, oraz dwa sklepy jubilerskie. Przemysł reprezentowały wytwórnia makaronu, dwa tartaki, cegielnia i kopalnia kredy. Rozwój gospodarczy i społeczny miasta trwał do II wojny światowej.
    5 marca 1945 roku, przez Płoty przeszedł 756 pułk 150 dywizji piechoty gen. majora Szatiłowa. Kilka godzin później dotarła do miasteczka kompania polskich żołnierzy z 3 Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta. Płoty zostały zajęte bez walki.
    24 kwietnia 1945 roku do miasta przybywają pierwsi osadnicy polscy. Od 27 czerwca 1945 roku rozpoczęto wysiedlanie Niemców. Do tego czasu było ich ponad 1400.
     W budynku ratusza otwarto sklep rozdzielający żywność (w owym czasie przypadało 600g chleba na osobę i ½ litra mleka). Zniszczenia miasta w wyniku działań wojennych nie były duże (22%), natomiast kolejne miesiące po wyzwoleniu przyniosły ogromne straty. Zniszczenia sięgające w 1946 roku 40%, były skutkiem rozkradania i niszczenia mienia przez szabrowników i przejeżdżające wojska. Jednak nie przeszkadzało to dosyć szybko odradzać się życiu gospodarczemu miasta.
    W  połowie czerwca 1945 roku uruchomiono pociągi dojeżdżające do stacji Płoty, w sierpniu działał już tutaj szpital zakaźny na około 100 łóżek, a niedługo potem swe podwoje otworzyła poczta. Uruchomiono również zakłady przemysłowe: wytwórnie makaronu, mleczarnie i tartak. 1 października 1945 roku zainaugurowano rok szkolny w miejscowych szkołach. Niecały rok później działało już przedszkole miejskie, oraz poświęcono kościół parafialny. Organizowana była straż pożarna. W następnych latach następuje równomierny rozwój miasta, powstają nowe budynki, osiedla, zakłady przemysłowe, wzrasta liczba mieszkańców. W 1972 roku miasto Płoty obchodziło 700-lecie nadania praw miejskich.
     
    W Płotach mimo powojennych zniszczeń zachowało się kilka obiektów zabytkowych. Cały obszar Starego Miasta Płotów wpisany jest do rejestru zabytków. Wśród zabytków chronionych prawem znajdują się:
    Stary Zamek – jego historia starego zamku sięga XIII wieku, kiedy to zostało zagospodarowane wzgórze zamkowe. Już pod koniec XIII wieku zamek znakomicie spełniał swą rolę. Miał on za zadanie kontrolę odległego o 100 m skrzyżowania traktów, a wybudowany został na planie prostokąta o 4 kondygnacjach. Zamek otoczony był murem obronnym. Znaczące modernizacje przypadają na okres wieków XIV i XV. Dało to efekt w postaci dobudówki do pierwotnego budynku o wysokości 3 kondygnacji. Wiek XVI przyniósł generalną przebudowę zamku, który odtąd stał się budowlą renesansową. Od XVI wieku aż do II wojny światowej zamek pełnił rolę rezydencji pałacowej. Po wojnie zamek przejęły władze Płotów. Obecnie w starym zamku mieści się Miejska Biblioteka Publiczna, a do niedawna mieścił się tam oddział Archiwum Państwowego.
    Nowy Zamek – po sprzedaży starego zamku Blucherom, rodzina Ostenów postanowiła jednak nie opuszczać Płotów. Zakupili działkę niedaleko starego zamku i zdecydowali że wybudują drugi zamek, nowy, nieco mniejszy od starego. Budowa trwała w latach 1606-1618. Nowy zamek był architektonicznie podobny do starego. Była to budowla 2 kondygnacyjna o dwóch skrzydłach otoczona fosą i obwałowaniami. Przez lata zamek stawał się coraz bardziej reprezentacyjną budowlą, której zazdrościło niejedno miasto. Po II wojnie światowej zamek stał się najpierw siedzibą Szkoły Rolniczej, później internatu dla dojeżdżających do Zespołu Szkół Rolniczych. W prawym skrzydle zamku mieści się Sala Posiedzeń Rady Miasta i Gminy Płoty oraz Sala Ślubów.
    Kościół Przemienienia Pańskiego – Szybko rozrastające się Płoty, a co za tym idzie wrastająca liczba wiernych zmusiła zarząd miasta do podjęcia decyzji o budowie nowego kościoła. W 1883 roku w mieście było 3 tysiące wiernych i stary kościółek nie miał ich gdzie pomieścić. Zapadła decyzja o zburzeniu starego kościoła i wybudowaniu nowego. Patron Płotów hrabia Karol von Osten zapisał na ten cel w testamencie 120 tysięcy marek. Niespełna 20 lat później 8 czerwca 1902 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Budowa szła nadzwyczaj szybko i już 16 czerwca 1903 inwestycja była zakończona.
     
     
    05.03.2014 10:39 | więcej »
  • Malinkowy Koncert Walentynkowy
    Kilkuletnią tradycją naszej szkoły jest przygotowywany corocznie muzyczyczny apel z okazji święta wszystkich zakochanych. Piątek - 14 lutego 2014 r. - dzień św. Walentego stał się doskonałą okazją do świętowania dla wszystkich zakochanych i... tych pozostałych. Jednych i drugich ucieszył Walentynkowy Koncert, zorganizowany przez szkolny zespół Malinki pod kierownictwem pana Ryszarda Malińskiego i pani Bogusławy Krawiec. Było dużo piosenek o tematyce miłosnej, sporo wyjaśnień odnośnie miłości i okolicznościowe skecze.
     
    18.02.2014 10:41 | więcej »
  • Zawody strzeleckie

    W dniu dzisiejszym 17 uczniów klas trzecich pod opieką p. Agnieszki Kraszewskiej i p. Lilii Balonis udało się na strzelniceę do ośrodka szkoleniowego "Delve" w Szczecinie. Podczas "mini zawodów" wyłoniono  trzech uczniów z największą ilością trafień. Osoby te pojadą na zawody do Gryfic i otrzymają oceny celujące z Edukacji dla Bezpieczeństwa. Zwycięzcami zostali:
    1. Alicja Hamadyk z IIIb
    2. Sandra Kreft z IIIa
    3. Łukasz Marek z IIId
    11.02.2014 20:10 | więcej »
  • Happening "Mam haka na raka"
    W dniu dzisiejszym tj. 4 lutego 2014r. uczniowie klas Ib, IId, IIId wzięli udział w przemarszu zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Płotach. Uczniowie propagowali ogólnopolską akcję ,, Mam Haka na Raka". Przemarsz uczniów rozpoczął się pod budynkiem ZSP. Uczniowie gimnazjum w trakcie pochodu dołączyli do grupy i już wszyscy wspólnie przeszliśmy pod market ,,Biedronka", następnie pod Ośrodek Zdrowia w Płotach. Finał przemarszu był pod Urzędem Miasta i Gminy w Płotach i zakończył się wspólnym zdjęciem z zastępcą burmistrza Sławomirem Nowakiem.
    04.02.2014 21:08 | więcej »
  • Jak to z kinem było…
         Dnia 30 stycznia 2014r. grupa młodzieży z Gimnazjum w Płotach pojechała do Domu Kultury w Gryficach na spotkanie z przedstawicielami grupy filmowej „Krzywy  Kadr”.
         W pierwszej części programu panowie przedstawili ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą efektów specjalnych.  Zaskoczeni gimnazjaliści dowiedzieli się, że nie tylko kamera nas oszukuje, ale też jak powstają najchętniej oglądane „wybuchy, ucieczki, walki z duchami czy gigantami” itp. Mieliśmy też okazję zobaczyć  pierwsze filmy, które dziś wzbudzają uśmiech na twarzy i refleksję.
         W drugiej części obejrzeliśmy film, który opowiadał nam o początkach kina, pierwszych reżyserach i aktorach. Słowem o marzeniach twórców, którzy przenosili swe pomysły na celuloidową taśmę.  
     
    04.02.2014 20:37 | więcej »
  • Piesek oczekuje na nowego właściciela...
    U weterynarza p. Kożuchowskiego oczekuje na adopcję mały piesek. Został niedawno znaleziony, ma około roku i jest słodkim mieszańcem. Może czeka właśnie na Ciebie...

     
     
    03.02.2014 13:23 | więcej »
  • Gorące tropiki w środku zimy

    TROPICAL ISLAND
    Chcesz poczuć odrobinę lata w środku zimy wybierz się z nami na wyspę tropikalną.
    Wyjazd organizowany jest w drugim tygodniu ferii (dzień do ustalenia). Koszt wyjazdu 280 złotych. Cena zawiera przejazd, ubezpieczenie, wstęp oraz opłatę za windę i zjeżdżalnię przez cały czas pobytu. Wstęp obejmuje ponadto korzystanie z morza, plaży, laguny oraz innych atrakcji.
    Wpłaty do 12 lutego
    do Pani Heleny Zaryczańskiej.


     
    03.02.2014 13:12 | więcej »
  • Mam haka na raka
    W dniu dzisiejszym, w naszej szkole odbyło się spotkanie dotyczące chorób nowotworowych pod hasłem " Znajdźmy haka na chłonniaka". Organizatorami akcji byli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się jakie są przyczyny powstawania chłonniaków, objawy oraz jak należy przeciwdziałać chorobom nowotworowym.
    28.01.2014 18:58 | więcej »
  • Sukces naszych uczniów!
    Dnia 28 stycznia 2014r. odbył się Mały Gmninny Konkurs Recytatorski. Spośród 9 uczestników jury wyłoniło 3 laureatów:
    miejsce I - Sara Bartyzel -klasa IIe
    miejsce II - Mateusz Kucharski - klasa Id
    miejsce III - Maria Dziedzic -klasa Id

    Zwycięzcy będą reprezentować nasze Gimnazjum na przeglądzie powiatowym w Gryficach, który odbędzie się 15 marca 2014 r. w gryfickim Domu Kultury.
    Gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów!
     
    28.01.2014 18:51 | więcej »
  • 30.01.2014 Wywiadówki
    Drodzy Rodzice!
    Już w najbliższy czwartek, tj. 30.01.2014 w naszej szkole odbędą się wywiadówki podsumowujące pracę waszych dzieci w I semestrze roku szkolnego 2013/2014. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa i spotkania z wychowawcami.
     
    28.01.2014 14:40 | więcej »
  • Próbny egzamin gimnazjalny 2014. Dziś matematyka i przedmioty przyrodnicze.
    Próbny egzamin gimnazjalny 2014 trwa. Uczniowie klas trzecich rozpoczęli w poniedziałek trzydniowy próbny egzamin gimnazjalny. To - jak mówią sami gimnazjaliści - egzamin "ze wszystkiego". Na początek pisali testy z języka polskiego, na którym musieli wykazać się m.in. umiejętnością napisania rozprawki. Zmierzyli się też z tradycyjnie szczegółowymi pytaniami z historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Dziś  przed nimi najtrudniejszy dzień egzaminu, matematyka i blok przyrodniczy, w którym zawierają się zagadnienia z biologii, chemii, geografii i fizyki. W środę natomiast czeka ich sprawdzenie wiedzy z języka obcego. Rozwiązując testy ćwiczeniowe uczniowie mogą sprawdzić, na ile są gotowi do egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się za niecałe trzy miesiące.
    Gimnazjaliści podchodzą do tych prób, jak i do samego egzaminu bardzo poważnie, bo jego wyniki w znacznym stopniu decydują o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.
    Życzymy połamania długopisów!
    28.01.2014 10:45 | więcej »

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr1 w Płotach
    ul. Wojska Polskiego 17

Galeria zdjęć