Dnia 08.09.2016r. wybraliśmy się na wycieczkę do Jelenina pod opieką p. Heleny Zaryczańskiej. W naszą pełną przygód podróż udaliśmy się małym, czerwonym busikiem. Droga w miłej atmosferze minęła nam szybko. Gwoździem programu naszej wycieczki było podziwianie pięknych łąk, na których hasały przecudowne stada danieli. Mogliśmy wejść na ambonę by dokładnie przyglądać się zwierzętom. Po drodze widzieliśmy żaby, które skakały po naszych butach. Następnie poszliśmy na łąkę. Dzięki sprzyjającej pogodzie zrobiliśmy mnóstwo fantastycznych zdjęć oraz podziwialiśmy widoki – jeziora o lazurowym kolorze (nasi koledzy chcieli popływać na łódce, jednakże Pani nie wyraziła zgody, czym byli bardzo zasmucezeni). Po wspaniałym spacerze pojechaliśmy na przejażdżkę ciągnikiem z przyczepką wypełnioną jabłkami. Była to niezwykła przygoda, której z pewnością szybko nie zapomnimy. Potem część grupy bawiła się na balotach siana. Pozostali przygotowali miejsce na grilla i smażyli kiełbaski. Po wspólnym posiłku zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do domu. Już teraz planujemy kolejny wyjazd do Jelenina, aby oglądać zwierzęta w zimowej scererii – tak bardzo nam się podobało!
Wrażenia z wycieczki opisały Magdalena Bartosik i Weronika Krata
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców
na spotkanie z wychowawcami klas
w dniu 20.09.2016
o godz.17.00
Wakacje już dobiegły końca. Wypoczęci, opaleni, z uśmiechami na twarzach i pełni zapału do pracy wróciliśmy do murów naszej szkoły. Pierwszego września, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie, spotkaliśmy się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2016/2017.
Pan Dyrektor – Ryszard Maliński - bardzo serdecznie powitał wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców. Ze szczególną życzliwością zwrócił się do 89 uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole, życząc im, aby jak najszybciej poczuli się tutaj jak u siebie. Wszystkim natomiast życzył wytrwałości i sukcesów w nadchodzącym nowym roku szkolnym.
Na apelu uroczyście pożegnaliśmy odchodząca na emeryturę nauczycielkę j. poskiego Panią Małgorzatę Bonikowską.
Wypada mieć nadzieję, iż wszyscy dołożymy starań, aby Naszej szkolnej codzienności nadać jak najtrwalszą i najpiękniejszą jakość.
Szkolną przygodę czas zacząć… POWODZENIA!
W dniu 03.06.2016 roku tradycyjnie już odbył się bal gimnazjalny. Jednak po raz pierwszy uczniowie świętowali w restauracji "Magnolia". O godzinie 18-tej na boisku naszej szkoły wszyscy zaproszeni goście mogli podziwiać uroczystego poloneza w wykonaniu klas III.
Po gromkich brawach uczniowie i nauczyciele udali się autokarem na kolejną część imprezy. Uroczystość rozpoczęła się gorącym posiłkiem, a potem wszyscy ruszyli na parkiet do muzyki w rytmach disco-polo. W trakcie balu głosami uczestników zostali wybrani Król i Królowa Balu.
Królową została Julia Pankiewicz z klasy IIIa, a królem został Rafał Pawelec z klasy IIIc. Dziękujemy wszystkim rodzicom i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu tej ważnej uroczystości. Szczególne podziękowania kierujemy dla Pani Agnieszki Kraszewskiej, Pana Pawła Przybysławskiego i Pana Wiesława Gromka za pomoc w przygotowaniu tak pięknego poloneza. Cieszymy się bardzo, że wszyscy świetnie się razem bawili. Niech żałują ci, co nie byli, bo było naprawdę super.
Dominka Głąbecka i Marcelina Zielińska
Uroczystość jest podsumowaniem ”Plebiscytu na 10 Najlepszych Sportowców Gimnazjum w Płotach w roku 2016”. Wszyscy sportowcy podczas zawodów godnie reprezentują szkołę i kluby dając z siebie wszystko w walce o czołowe miejsca. Niestety tylko kilku z nich może zająć zaszczytne miejsca na podium. My jednak wierzymy, że wszyscy oni zasługują na medale, podziw i szacunek.Ponieważ Plebiscyt na „Najpopularniejszych Sportowców Szkoły” rządzi się innymi prawami, liczy się nie tylko wynik sportowy, ale również popularność w środowisku szkolnym. Po podsumowaniu głosów oddanych przez uczniów i nauczycieli wynki przedstawiają się następująco:
MIEJSCE 1. z liczbą punktów 759 zajęła Martyna Ryl klasa IIb.
MIEJSCE 2. z liczbą punktów 740 zajął Artur Bugaj klasa IIc.
MIEJSCE 3. z liczbą punktów 728 zajął Mikołaj Cymkiej klasa IIIa.
MIEJSCE 4. z liczbą punktów 591 zajęła Paulina Barczak klasa IIc.
MIEJSCE 5. z liczbą punktów 522 zajął Kacper Skowyra klasa IIIa.
MIEJSCE 6. z liczbą punktów 488 zajął Krzysztof Sołdecki klasa IIa.
MIEJSCE 7. z liczbą punktów 469 zajął Patryk Wasiak klasa IIId.
MIEJSCE 8. z liczbą punktów 463 zajął Maciej Kucharczuk klasa IIIa.
MIEJSCE 9. z liczbą punktów 447 zajęła Dominka Bednarek klasa IIIb
MIEJSCE 10. z liczbą punktów 430 zajął Gracjan Dziedzic klasa IIIb.
Pytania do konkursu „Święto szkoły” dnia 01 czerwca 2015r.
Przygotowując się do konkursu, możesz skorzystać książki „Płoty – dzieje miasta” (rozdział o oświacie), strony internetowej naszego gimnazjum i własnej wiedzy
Dnia 28 kwietnia odbył się uroczysty apel z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa I „d” oraz chętni uczniowie pozostałych klas pod opieką p. Marty Michałowskiej oraz p. Heleny Zaryczańskiej przygotowali część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie.
Uroczystość tę zainicjowało odegranie „Roty”, po którym odbyła się część artystyczna. Otrzymaliśmy możliwość przypomnienia sobie całej historii dotyczącej tego zdarzenia.
Uczniowie przybliżyli nam następujące fakty:
Rocznica ta, obchodzona jest przez ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego. Świetna inscenizacja apelu sprawiła, że uczniowie oglądali go z powagą i zaciekawieniem.
Już w najbliższą sobotę, 2 kwietnia będziemy obchodzić 11 rocznicę śmierci papieża Polaka. Jan Paweł II odszedł z tego świata dokładnie 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 w wieku 84 lat. O tej porze wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra poinformował o śmierci papieża arcybiskup Leonardo Sandri słowami: Nasz Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca. W związku z tym w naszej szkole, podobnie jak w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające śmierć papieża.
01 kwietnia młodzież szkoły postanowiła uczcić tak ważną uroczystości przygotowując Apel Ku czci Jana Pawła II. Celem Apelu było ukazanie młodzieży wspaniałej Osoby Papieża, która jest dla nas wzorem umiłowania Boga, nauki i Ojczyzny. W czasie Apelu panowała poważna i wzniosła atmosfera. Młodzież z wielkim zaangażowaniem oglądały prezentację o życiu Jana Pawła II, uważnie wsłuchiwała się w dialogi i deklamowane wiersze oraz piękny śpiew szkolnych solistek.
Apel został przygotowany i przedstawiony przez uczniów z klasy III b pod przewodnictwem p. Edyty Lipowiec, katechetki p. Katarzyny Olbrycht oraz ks. Piotra Skiby.
21 marca, czyli w tzw. „Dzień wagarowicza” w naszej szkole odbył się PLAYBACK SHOW. Był to również dzień otwarty dla uczniów z podstawówek. Wszystkie klasy bardzo zaangażowały się w przedstawienie piosenki, która została przez gospodarza klasy miesiąc wcześniej wylosowana. Utwory klas pierwszych pochodziły z bajek (z racji tego, że są oni najmłodszymi uczniami szkoły). Klasom drugim przypadły piosenki z lat współczesnych. Natomiast trzecioklasiści zmierzyli się z utworami z lat 70-tych!
Klasa 1a- rozpoczęła nasze szkolne show piosenką z bajki Hercules pt. ,,Ani słowa".
Klasa 1b- ,,Miłość rośnie wokół nas" z bajki Król lew.
Klasa 1c- ,,To nasz papa smerf" z bajki Smerfy.
Klasa 1d- ,,Mam tę moc" z bajki Kraina Lodu
Klasa 2a- ,,Harlem shake"
Klasa 2b- ,,Precision wine'' zespołu Kes
Klasa 2c- ,,Kamień z napisem LOVE" zespołu Enej
Klasa 2d- ,,Lubisz to lubisz" zespołu Power Play
Klasa 3a- ,,YMCA" zespołu Village People
Klasa 3b- ,,Jailhouse rock" Elvisa Presleya
Klasa 3c- ,,Mamma Mia" zespołu Abba
Klasa 3d- ,,Let's Twist Again" Chubby Checker
Występy oceniało jury w składzie: Pani Helena Zaryczańska, Pan Józef Andrzejewski oraz Pan Karol Leda.W przerwie, gdy jury miało za zadanie przyznać wyróżnienia wystąpiły dla nas szóstoklasistki ze Szkoły Podstawowej w Mechowie, które zaprezentowały nam swój układ taneczny.
Wyróżnienia wraz ze słodkimi nagrodami otrzymały klasy: 1c, 2d oraz 3a, które zostały poproszone o bis swojego występu.
W tym roku pierwszy dzień wiosny w naszej szkole wyglądał nieco inaczej, ale sądząc po reakcjach uczniów na występy i ogólnej atmosferze w trakcie apelu, każdy był zadowolony z takiej formy spędzenia 'luźnego' dnia w szkole.
Śmiechu i braw było niemało!
Zapraszamy do obejrzenia galerii z występów.
Dominika Bednarek
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców
na zebranie w dniu 05.04.2016r o godzinie 17.00
Uwaga!
Rodzice uczniów klas trzecich o godz. 16.30 - spotkanie w sali nr 20
"Procedury przebiegu egzaminu gimnazjalnego"
Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego,
a także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą.
Zdrowia, szczęścia, humoru dobrego, a przy tym wszystkim stołu bogatego.
Mokrego dyngusa, smacznego jajka i niech te święta będą jak bajka.
Na tę Wielkanoc życzyć Wam wypada ciepła domowego,
miłości bliźniego, placka wybornego i spokoju świętego.
Dyrektor i Rada Pedagogiczna Gimnazjum
8 marca 31 uczniów gimnazjum było w kinie Kapitol w Gryficach na filmie "Historia Roja". Uczniowie obejrzeli pierwszy film nakręcony w Polsce na temat skomplikowanych losów Żołnierzy Wyklętych. Film przedstawiał losy Mieczysława Dziemieszkiewicz pseudonim "Rój", który wstąpił do antykomunistycznego podziemia ponieważ Sowieci zabili mu brata. Na przykładzie ":Roja" reżyser filmu Jerzy Zalewski obrazuje walkę młodego pokolenia Polaków z nową, komunistyczną władzą i służbami bezpieczeństwa. Był to dla uczniów trudny do zrozumienia film ,bo nie znają oni historii powojennej Polski.
Józef Andrzejewski
„Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz w roku się zdarza,
Gdy 8 Marca z gwarem wiosny,
Wytryśnie z kartek kalendarza”.
Miłym wydarzeniem ubiegłego tygodnia był uroczyście obchodzony w naszej szkole Dzień Kobiet. Aby umilić to święto wszystkim paniom i dziewczynom, klasy IIb i Ic oraz zespół wokalny „Malinki” przygotowali program artystyczny. Chłopcy pamiętali nie tylko o paniach pracujących w naszej szkole, ale także dla swoich koleżanek przygotowali różne niespodzianki w postaci dowcipnych inscenizacji oraz drobnych upominków. Zapraszamy do obejrzenia galerii z uroczystości.
28 lutego grupa uczniów w składzie: Dominika Bednarek, Julia Pankiewicz, Paulina Skorupa, Honorata Krawczyk, Martyna Ryl, Klaudia Gawłowska z Panem Józefem Andrzejewskim uczestniczyli w biegu pt. „Tropem Wilczym. Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych”, który odbył sie w Gryficach. Gimnazjalisci pokazli, że nie są im obce wartosci patriotyczne we współczesnym świecie. Każdy z uczestników otrzymał pamiatkową koszulkę, medal oraz inne tematyczne drobiazgi. Trasa biegu to niecałe 2km z którymi uczniowie oraz Pan Andrzejwski poradzili sobie bez trudu. Po biegu, na Placu Zwyciestwa, odbyła sie inscenizacja historyczna, która przedstawiona została w bardzo realny sposób oraz rozdawana była grochówka. Pod czujnym okiem Pana Andrzejwskiego wszystko przebiegło bez zarzutów , w miłej atmosferze, a uczniowie poszeżyli swoją wiedze historyczną.
Wszyscy uczniowie klas I i II na lekcji historii poznawali historię miasta, a następnie rozwiązywali test wyboru złożony z 20 pytań. Zwycięzcy z poszczególnych klas wzięli udział w Finale Szkolnym, który odbył się 4 marca w przeddzień 71 rocznicy zajęcia miasta przez wojska radzieckie. W finale szkolnym uczniowie ustnie odpowiadali na dowolnie wybrane przez siebie pytanie. W banku pytań było ich około 80 , w tym kilkanaście do zdjęć miasta z przed II i I wojny światowej prezentowanych na tablicy interaktywnej. W komisji konkursowej zasiadali: wice-dyrektor Beata Anastaziuk, Sara Karcz z Samorządu Uczniowskiego, Józef Andrzejewski-organizator konkursu, a funkcję sekretarza pełniła Zuzanna Rymaszewska. Większość finalistów konkursu wykazała się dużą wiedzą o skomplikowanych dziejach miasta. A oto wyniki:
I miejsce Sara Pigulska II C 8pkt
II miejsce Klaudia Gawłowska I B 7pkt
III miejsce Michał Balon I A 6pkt po dogrywce
IV miejsce Klaudia Kędzierska I D 6pkt
IV miejsce Klaudia Dymiter II A 6p
VI miejsce Jakub Demkowicz II B 4 pkt
VII miejsce Wiktoria Stolarek II D 3pkt
VIII miejsce Eryka Chrul I C 2pkt
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i oceny celujące, lub bardzo dobre z historii, a pierwsze 6. osób nagrody książkowe i słodkości ufundowane przez Dyrektora Gimnazjum Ryszard Malińskiego. Dziękujemy i zapraszamy za rok na następną edycję konkursu.
Józef Andrzejewski
03 marca 2016 roku uczniowie Gimnazjum w Płotach wzięli udział w I Konferencji Historycznej „Śladami Pieczęci”, która odbyła się w Nowym Zamku w Płotach z inicjatywy Dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Płotach oraz jednocześnie Prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Pasja” Anny Buchholc.
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni prelegenci z Gryfic, Karnicy i Szczecina. Bardzo ciekawe wystąpienie na temat średniowiecznej historii Płotów zaprezentował Andrzej Janowski – archeolog ze Szczecina, który przedstawił wyniki swoich poszukiwań z sierpnia ubiegłego roku w grodzisku znajdującym się przy ul. Grunwaldzkiej. O średniowiecznej historii Pomorza Zachodniego swoją prelekcje wygłosiła Kustosz Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie Anna Bartczak, prezentując najnowsze badania dotyczące chrystianizacji Pomorza w XII wieku, dokonanej przez Bernarda Hiszpana oraz Ottona z Bambergu. Następnie Dariusz Bienek zaprezentował powiązanie herbu Książąt Zachodniopomorskich z herbem naszego miasta. Na zakończenie konferencji krótki rys historyczny kościoła w Płotach przedstawiła Anna Buchholc. Uczniowie naszej szkoły również mieli swój wkład. Zaprezentowaliśmy fragment najstarszej kroniki szkoły w Płotach z 1945 roku. Sara Karcz i Maria Dziedzic odczytały wspomnienia Pani Heleny Miller- pierwszej nauczycielki, zarazem kierowniczki Szkoły Powszechnej w Płotach. Pani Helena wspomina o trudnościach w organizacji szkoły, o uczniach, którzy nie mieli rodzin i własnego domu. Wspomnienia ukazują obraz zasiedlania tych ziem przez rodaków z rożnych części Europy, zza Buga i centralnej Polski.
Sala Nowego Zamku tego dnia była wypełniana po brzegi. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, delegacje ze szkół: z Gryfic, Brojc i wszystkich płotowskich placówek oświatowych. Z naszej szkoły była liczna bo aż 20 –osobowa delegacja pod opieką nauczyciela historii. W delegacji szkolnej byli wszyscy uczniowie z klas I i II , którzy zakwalifikowali się do Finału Szkolnego Konkursu Wiedzy o Historii Płotów. Była to dla nich kolejna możliwość poszerzenia swojej wiedzy o „Naszej Małej Ojczyźnie”.
Józef Andrzejewski
17 i 19 lutego 2016 roku w naszym Gimnazjum odbyła się pogadanka z funkcjonariuszem policji z KPP w Gryficach – sierż. sztab. Agnieszka Podgórska. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I – III.
Głównym tematem rozmowy w klasach III była odpowiedzialność karna nieletnich. Policjantka zwróciła uwagę nie tylko na prawa, ale także obowiązki uczniów, poruszyła tematy o wzajemnej tolerancji, cyberprzemocy i jej skutków prawnych, zwróciła uwagę, że niektóre zachowania uczniów mające na celu zaimponowanie grupie, mogą okazać się czynem karalnym. Nieco dłużej zatrzymała się nad tematem narkotyków i dopalaczy. Funkcjonariuszka przypomniała młodzieży, że w polskim prawie wszystko co związane jest z narkotykami (posiadanie, zażywanie, sprzedawanie) jest nielegalne. Ostrzeżenia dotyczyły również dopalaczy. „Eksperymentowanie z nimi kosztowało niektórych życie” – tłumaczyła sierż. sztab. Agnieszka Podgórska. Ponadto prowadząca spotkanie przypomniała, ze na terenie placówki szkolnej jest całkowity zakaz palenia tytoniu. Dlatego zapalenie papierosa, w przypadku osoby, która nie ukończyła 17 lat, może skutkować mandatem karnym.
Tematyka lekcji w klasach I i II dotyczyła także korzystania z telefonów komórkowych oraz internetu w sposób zgodny z prawem. Pod koniec prelekcji nasi uczniowie mogli skorzystać z możliwości zadawania pytań. I jak się okazało było ich bardzo dużo.
15 lutego w ramach obchodów Dnia św. Walentego, czyli tzw. Walentynek tradycyjnie już mieliśmy okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu szkolnego zespołu „Malinki”. W tym dniu uczniowie naszej szkoły mieli na sobie elementy ubioru w kolorze czerwonym. Samorząd Uczniowski już 2 tygodnie wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotowana została specjalna skrzynka, do której można było wrzucać walentynki dla swojego wybranka lub wybranki. Nie zapomniano o odpowiedniej dekoracji korytarzy i klas– wszędzie pojawiły się ozdoby. Każdy w głębi serca miał nadzieję, że wysłanniczki Amora dotrą również do niego, bo jak tu nie dostać walentynki w Dzień Świętego Walentego? Organizatorem szkolnych Walentynek był Samorząd Uczniowski oraz zespół „Malinki” wraz z opiekunami.
Coraz więcej młodych ludzi, także w naszej szkole robi sobie erotyczne fotki, nie myśląc, że mogą one trafić w niepowołane ręce. Czasami też dzieci rozsyłają je świadomie, aby zaimponować rówieśnikom i zyskać ich sympatię.
Moda na robienie i przesyłanie sobie nagich zdjęć dotarła także do polskich szkół. To, co kiedyś wydawało nam się fanaberią rozpieszczonych gwiazd hollywoodzkich, zaczyna dotyczyć polskiej młodzieży! Ponad jedna czwarta nastolatków zrobiła, wysłała lub otrzymała od kogoś intymne zdjęcie. Zjawisko przesyłania sobie nagich zdjęć za pomocą wiadomości SMS czy wiadomości e-mail ma już nawet nazwę seksting. Zjawisko to jest o tyle niepokojące, że zaczyna dotykać coraz młodszych. Prawie 8 proc. gimnazjalistów przyznało się do wysłania partnerowi swojego zdjęcia. Częściej to dziewczęta wysyłają nagie fotografie, ale to chłopcy nie usuwają ich z dysku. Przyznało się do tego aż 36,3 proc. ankietowanych młodych mężczyzn. Motywacja dziewczyn wydaję się oczywista. Myślą, że pokazując się nago swojemu chłopakowi, wzbudzą jego podziw i dłużej utrzymają zainteresowanie swoją osobą. Dlaczego chłopcy przechowują nagie zdjęcia? Aby udowodnić kolegom, że uprawiają seks! Faktem jest, że nastolatki coraz częściej przechowują nagie zdjęcia, które dostali od znajomych. Robią to, aby móc w przyszłości skompromitować drugą osobę! Niektórzy potrafią się posunąć do szantażu i wyłudzania pieniędzy.
Trzeba pamiętać, że gdy publikujemy coś w internecie, to jest tak, jakbyśmy to powiedzieli publicznie.