Dzisiejsza uroczystość była podsumowaniem ” Plebiscytu na 10 Najlepszych Sportowców Gimnazjum nr 1 w Płotach w roku 2015”.Wszyscy sportowcy podczas zawodów godnie reprezentują szkołę i kluby dając z siebie wszystko w walce o czołowe miejsca. Niestety tylko kilku z nich może zająć zaszczytne miejsca na podium. My jednak wierzymy, że wszyscy oni zasługują na medale, podziw i szacunek. Plebiscyt na „Najpopularniejszych Sportowców Szkoły” rządzi się innymi prawami. Tu liczy się nie tylko wynik sportowy, ale również popularność w środowisku szkolnym.
MIEJSCE 1. z liczbą punktów 1055 zajął Adam Cymkiej klasa IIId.
MIEJSCE 2. z liczbą punktów 1042 zajął Paweł Kijowski klasa IIIe.
MIEJSCE 3. z liczbą punktów 744 zajęła Dominika Bednarek klasa IIb.
MIEJSCE 4. z liczbą punktów 717 zajął Daniel Serafiński klasa IIIa.
MIEJSCE 5. z liczbą punktów 699 zajął Nikodem Orłowski klasa IIIe.
MIEJSCE 6. z liczbą punktów 683 zajęła Martna Ryl klasa Ib.
MIEJSCE 7. z liczbą punktów 603 zajął Patryk Wasiak klasa IId.
MIEJSCE 8. z liczbą punktów 553 zajął Gracjan Dziedzic klasa IIb.
MIEJSCE 9. z liczbą punktów 552 zajęła Weronika Domaszewska klasa IIIa
MIEJSCE 10. z liczbą punktów 547 zajęła Paulina Barczak klasa Ic.
20 maja 2015 odbyły się mistrzostwa powiatu w lekkiej atletyce.Nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca w poszczególnych konkurencjach:
Zdobywcy złotych medali będą reprezentować nasz Powiat na Gimnazjadzie Wojewódzkiej
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Dnia 19 maja 2015 w naszym gimnazjum mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach związanych ze zdrowiem. „Wiem, dlatego działam – program profilaktyki chorób układu krążenia dla Powiatu Gryfickiego”. .W trakcie zajęć trener personalny przedstawiał nam przykładowe zestawy ćwiczeń i instruował nas w jaki sposób aktywnie organizować sobie wypoczynek. Warsztaty były interesujące i uczniowie z zaangażowaniem wzieli aktywny udział w prezentacji przykładowego planu treningowego.
I co dzięki temu zyskamy?
http://www.superportal24.pl/wiadomosc/4305/
Już po raz 47. Sławieński Dom Kultury miał zaszczyt zaprosić na Festiwal Orkiestr Dętych. 17 maja 2015 r. Sławno rozbrzmiewało echem setek instrumentów. Po uroczystym rozpoczęciu festiwalu instrumentaliści wszystkich orkiestr wspólnie wykonali utwór „Północny stok”. Tradycyjnie już na Pl. kard. Wyszyńskiego odbyła się również show- parada, czyli prezentacje choreograficzne mażoretek, po których wspólnie z orkiestrami, w rytm muzyki marszowej wszyscy przeszli do sławieńskiego amfiteatru. Oprócz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Płoty w przeglądzie wzięły udział Orkiestra Dęta im. Ziemi Sławieńskiej, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Postomino, Orkiestra Dęta OSP Iwanowice, Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury, Miejska Orkiestra Dęta z Ząbkowic Śląskich, Orkiestra Dęta z Kraszewic, Orkiestra Dęta Rogozińskiego Centrum Kultury oraz Orkiestra Dęta Chodzieskiego Domu Kultury.
Festiwal okazał się wielkim sukcesem naszej młodzieży – trzeci rok z rzędu wywalczyli nagrodę za najlepszą musztrę. W rolę jurora wcieliła się także publiczność, która demokratycznie, drogą głosowania wybrała najlepszą prezentację orkiestrową, oczywiście ten zaszczytny tytuł także przypadł naszej reprezentacji.
W festiwalu nasze gimnazjum reprezentowali następujący uczniowie: Ksawery Kulesza, Jowita Kadubiec, Adela Architekt, Gabriel Kacprzak, Jan Taśmin, Mateusz Manturuk, Ewa Domańska, Wiktoria Dąbrowska, Marcelina Zielińska, Mateusz Kucharski, Magdalena Bugaj, Sara Pigulska, Klaudia Bicz, Magda Samotyja, Klaudia Dymiter, Julian Taśmin, Weronika Domaszewska, Zuzanna Konopacka, Patrycja Ziółkowska oraz Paulina Marciniak.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wtorek był pierwszym dniem egzaminów dla 89 uczniów klasy III naszego gimnazjum. O godzinie 9.00 wszyscy uczniowie przystąpili do rozwiązania testu z historii i wiedzy o społeczeństwie, a dwie godziny później zmagali się z testem z języka polskiego.
Środa 22 kwietnia była drugim dniem egzaminów gimnazjalnych. Także tego dnia uczniowie klasy III dwukrotnie zmagali się z zadaniami egzaminacyjnymi. O godz. 9.00 pisali godzinny test przyrodniczy, który ponoć okazał się „masakrycznie trudny”, natomiast o godz. 11.00 rozpoczęli pracę nad zadaniami matematycznymi.
Według relacji uczniów zaskoczeniem było zadanie z języka polskiego, w którym uczniowie musieli zmierzyć się z dłuższą formą wypowiedzi jaką jest opowiadanie, choć wszyscy „marzyli” o rozprawce. W teście przyrodniczym dominowały zagadnienia z geografii, a zadania matematyczne były trudne i podchwytliwe, choć większych niespodzianek nie było.
Czwartek był ostatnim dniem egzaminów. W naszej szkole większość uczniów przystąpiła do egzaminu z j. angielskiego - 83 osoby, z czego poziom rozszerzony pisało 14 osób. N a j.niemiecki zdecydowało się 6 uczniów i był to egzamin na poziomie podstawowym.
Kiedy będą wyniki egzaminu gimnazjalnego?
W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu - informuje CKE. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego zakresu/poziomu egzaminu gimnazjalnego, do którego uczeń przystąpił.
Czynności, jakie są do wykonania po otrzymaniu przez uczniów arkuszy egzaminacyjnych oraz naklejek przygotowanych przez OKE:
(w przypadku arkuszy z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym)
Należy pamiętać, że w przypadku arkuszy egzaminacyjnych języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym uczeń wyrywa ze środka arkusza kartę rozwiązań zadań otwartych wraz z kartą odpowiedzi (nie wolno odrywać karty odpowiedzi od karty rozwiązań zadań otwartych).
Uczeń koduje :
W części pierwszej z zakresu:
W części drugiej z zakresu:
W części trzeciej na poziomie:
W dniu 12 kwietnia na akwenie Liwia-Łuża w Niechorzu odbyły się zawody - MISTRZ PZW KOŁA NR.38 "AMUR" w Płotach na rok 2015. Zawody były organizowane w trzech kategoriach wiekowych; juniorów, seniorów i seniorów +65. Do udziału w zawodach zapisało się łącznie 104-ch wędkarzy, ale ostatecznie w rywalizacji wzięło udział 102-ch członków koła. Wynikiem wspólnej rywalizacji było złowienie w sumie 489,5 kg ryb, które po zważeniu powróciły do wody. W kategorii juniorów nasze gimnazjum reprezentowali: Anita Domaszewska, Damian Urbanowicz, Kacper Wyborski, Jakub Wachura, Daniel Gumiela oraz Filip Szajnowski. Trenerem naszych zawodników był p. Paweł Przybysławski
Główne wyniki w kategori juniorzy przedstawiają się następująco:
1.URBANOWICZ DAMIAN.........4 680 pkt.
2.PRZYBYSŁAWSKA NINA........4 320 pkt.
3.DOMASZEWSKA ANITA........3 780 pkt.
5.Kacper Wyborski
6.Jakub Wachura
7. Filip Szajnowski
8. Daniel Gumiela
Uczniowie Gimnazjum w Płotach, w dniu 16 marca 2015 roku mieli niebywałą okazję uczestnictwa w zwiedzaniu OŚRODKA HODOWLANO-ZARYBIENIOWEGO w Goleniowie, którego właścicielem jest Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie. Wycieczka została zorganizowana przez Prezesa Koła Nr.38 "AMUR" w Płotach - Bogusława Przybysza, dzięki wsparciu Dyrektora Gimnazjum - Pana Ryszarda Malińskiego. W wycieczce uczestniczyło siedemnastu uczniów. Byli to członkowie Szkółki Wędkarskie działającej w Gimnazjum, której opiekunem jest Paweł Przybysławski. W ramach wycieczki uczniowie mieli okazje zapoznać się z działalnością Ośrodka jak i zapoznać z całym cyklem wylęgu ryb, podchowania do wielkości umożliwiającej do samodzielnego żerowania narybku, który następnie jest wypuszczany do akwenów wodnych będących pod opieką PZW. Uczniowie zapoznali się również z pracą jaka jest wykonywana na stawach hodowlanych, gdzie niektóre gatunki ryb są hodowane do wielkości troczków. Po ośrodku uczniów oprowadzał kierownik OHZ Marcin Kluś.
Na zakończenie wycieczki wszyscy uczestnicy mieli okazję posilić się ciepłymi kiełbaskami upieczonymi własnoręcznie nad ogniskiem
Uczniowie z naszej szkoły biorą udział w konkursie
„ROSSwijające wakacje Rossmanna”.
Z tego względu prosimy o głosy na nasz filmik na stronie http://www.rossnet.pl/1000wakacji/galeria "Veggies Crew - CLEAN ADVENTURE!" Małym kliknięciem, możecie zapewnić nam niezapomnianą przygodę. Chcielibyśmy również pokazać, że nie tylko ludzie z dużych miast mają możliwości, by coś osiągnąć!
Z góry dziękujemy, za każdy oddany głos!
Rossnet > 1000wakacji > galeria
Szczecin – miasto o wielu obliczach, znane w Polsce z nietypowych zabytków. Wspólnie z panią Ewą Kurzyk i panią Karoliną Śliwińską postanowiliśmy pójść właśnie tym tropem i poznać jedną z bardzo kontrowersyjnych budowli tego miasta a mianowicie filharmonię im. Mieczysława Karłowicza, która swoją działalność w nowej siedzibie rozpoczęła od września 2014 roku.
Wyruszyliśmy rano pociągiem, pogoda wspaniała więc nic nie stało na przeszkodzie, aby do celu pójść szlakiem turystycznym wzdłuż Odry, przez Stare Miasto obok Zamku Książąt Pomorskich. W filharmonii przywitała nas pani, która opis budowli rozpoczęła od informacji, iż projekt został wyłoniony w międzynarodowym konkursie, a wygrała hiszpańska pracownia Estudio Borozzi Veiga z Barcelony. Budynek swym wyglądem przypomina bryłę lodową, zakończoną spiczastymi dachami, stąd w Szczecinie przylgnęła do niego nazwa „zamek lodowy”. Od wejścia zrobił na nas wrażenie ogromny hol główny, wysoki na kilkanaście metrów, wykończony niezwykłą posadzką – białe kafle, które zostały indywidualnie zaprojektowane i wypalone w manufakturze na Majorce. Dalej przeszliśmy zwiedzać salę symfoniczną, nazywaną „Złotą”. Rzeczywiście to niesamowite arcydzieło, zaopatrzone w precyzyjne rozwiązania, scenicznie odpowiada standardom akustycznym wiedeńskiej Musikverein. Nawet fotele zostały zaprojektowane na indywidualne zamówienie. Wspaniałe wykończenie ścian i sufitu – łączną powierzchnię 2500 m kw pokryto złotymi płytkami ze szlagmetalu o wymiarach 14 na 14 cm. W odróżnieniu od sali symfonicznej, dominującym kolorem sali kameralnej (192 miejsca) jest czarny, stąd jej nazwa „Księżycowa”. Niestety odbywało się nagranie i nie mogliśmy jej podziwiać. Dalej przeszliśmy na pierwsze piętro, gdzie wyeksponowano obrazy szczecińskich malarzy. Każdy z uczestników wycieczki mógł znaleźć wśród dzieł jedno, które wywarło na nim wrażenie. Po obejrzeniu filharmonii, udaliśmy się do centrum handlowego Galaxy. Tam przed seansem mieliśmy czas dla siebie. O godzinie 13 weszliśmy na salę kinową, seans trwał 1,5 h, a po jego zakończeniu śpiesznym krokiem ruszyliśmy na dworzec PKP. Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do Płotów i już pytamy o kolejny wyjazd.
Ola Bierciewicz III A
Dnia 06.03.2015r. w naszej szkole odbył się Dzień Kobiet. Apel rozpoczął się przedmową dyrektora i prowadzących. Następnie cztery dziewczyny z pierwszej klasy przeprowadziły wywiad. Po chwili nadszedł czas na występ ,,Malinek’’, które zaprezentowały pierwszą piosenkę. Następnie uczennica klasy III ,,e’’- Sara Bartyzel zarecytowała przepiękny wiersz dotyczący Dnia Kobiet. Po chwili nastąpił najbardziej oczekiwany moment apelu, czyli występ Ksawerego K. w roli Andrzeja i Julii S w roli matki. Rozmawiali oni o polowaniu na mamuty. Przenieśli nas w prehistoryczne czasy, gdzie Andrzej zamiast złapać mamuta upolował Zdzichę w roli Marceliny Z.. Następnie ożenił się z nią. Nie mogło także zabraknąć kolejnego występu ,,Malinek’’, na który wszyscy w niecierpliwości czekali. Po chwili dziewczynki z drugiej klasy przeniosły nas w czasy I wojny światowej, gdzie zaczęły rozmowę o mężczyznach z tamtych czasów. Po kilku minutach nastąpił punkt kulminacyjny całej imprezy, czyli występ dwóch uczennic z klasy III ,,a’’ –Karoliny L. i Natalii S. , które należą do zespołu ,,Kraszki’’. Zatańczyły one do muzyki, pt. ,, Daddy Yankee- Limbo’’. Niestety, po tym występie nasza skromna, lecz wspaniała uroczystość dobiegła końca. Wszyscy występujący pożegnali się z nami i apel zakończył się.
Mam nadzieję, że ta piękna uroczystość zostanie w naszych sercach na bardzo długo i zawsze będziemy ją miło wspominać.
Gabriel Kacprzak kl. III ,,c’’
Ta szkolna miłość...
To jakby nie było, to jakby się śniło,
To jakby powiał wiatr.
Ta szkolna miłość, gdzie słów się nie liczyło
I serce nie zmieniło rytmu w inny rytm...
Dnia 13 lutego w naszej szkole odbył się apel walentynkowy przygotowany pod kierunkiem i czujnym okiem pani Bogusławy Krawiec i pana dyrektora Ryszarda Malińskiego. Występ poprowadziły Wiktoria Kwiatkowska i Iza Siełacz. Dziewczyny starały się odpowiedzieć na pytanie: „Czym jest miłość?”. Zawiłe damsko-męskie układy obrazowały scenki z wybranych epok.
Maja Urbanowicz, Sara Bartyzel i Milena Melnik wcieliły się w starożytne boginie rywalizujące o względy Parysa (w tej roli Sebastian Feledyn). Mroczną postać bogini niezgody -Eris zagrała Klaudia Rokicka. W czasy średniowiecznych rycerzy przenieśliśmy się za sprawą Dominiki Bednarek, Jaśka Taśmina i Mateusza Manturuka. Dominika, jako stęskniona dama uradowana powrotem ukochanego, odkryła przed swym rycerzem nie tylko serce ale i... (o zgrozo!) nawet kolanko. Kolejna scena odnosiła się już do czasów współczesnych. Powróciliśmy w nie za sprawą Sary Bajkowskiej, która w zabawny sposób opisywała miłosne uniesienia w dobie facebooka, instagrama, aska i smsów. Julia Pankiewicz i Gabriel Kacprzak wcielili się w role zakochanych. Ukazali, jak bardzo odległe są dziewczęce marzenia od tego, co są w stanie zaoferować im chłopcy. Rzekomo zakochany nie dość, że zapomniał o walentynkach, to jeszcze próbował zatrzeć złe wrażenie, darując swej lubej przechodzony już nieco bukiet sztucznych kwiatów. Nikogo więc nie zdziwiło, że dziewczyna wybrała innego chłopca, który obdarował ją wprawdzie tylko jedną, ale świeżą, prawdziwą różą.
Scenki uświetniły występy zespołu „Malinki”. Przy piosenkach „Malinek” i żywiołowym akompaniamencie pana dyrektora ożywiły się nawet największe smutasy. Szczególne poruszyły nas wokalne duety: Marcelina Zielińska i Ksawery Kulesza w piosence „Ty i ja”, Karolina Lichtańska i Adrian Fasuła we włoskim przeboju „Felicita” oraz Dominika Bednarek i ponownie niezastąpiony Ksawery Kulesza w piosence „Bliska moim myślom”.
Pora zdradzić, że apele walentynkowe są naszymi ulubionymi apelami. Zawsze wprawiają nas w dobry nastrój. Sprawiają, że (szkoda, że tylko tego dnia) częściej się do siebie uśmiechamy i mówimy sobie miłe słowa.
Wszystkim występującym i opiekunom gratulujemy!
W dniu 12.02.2015 w naszym gimnazjum odbyło się spotkanie klas II i III z p. mł.asp. Agnieszką Połum z KPP w Gryficach na temat cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej. Spotkanie okazało się konieczne w związku z umieszczeniem przez grupę uczniów filmiku ośmieszającego i obrażającego jednego z kolegów.
Cyberprzemoc w szkole to coraz częstsze zjawisko - mówią policjanci. Chodzi przede wszystkim o obrażanie kolegów w sieci, umieszczanie kompromitujących zdjęć i filmików czy nękanie smsami lub mailami. Takich rzeczy najczęściej dopuszczają się młodzi ludzie bez wyobraźni. Nie zdają sobie sprawy, że ich głupie żarty ranią kolegów, a nawet mogą prowadzić do tragedii. Zdarzały się przypadki, kiedy ofiara takich zachowań popadała w depresję, a nawet popełniała samobójstwo. Nawet jeżeli nie doszło do złamania kodeksu karnego, to cyberprzemoc jest złamaniem prawa. W takiej sytuacji osoba nękana może dochodzić sprawiedliwości w sądzie cywilnym z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
Czym jest cyberprzemoc?
Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) zdefiniować można najkrócej jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu.
Podstawowe formy cyberprzemocy to:
Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są m.in: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS. Wraz z intensywnym rozwojem Internetu i telefonii komórkowej cyberprzemoc jest coraz bardziej powszechna wśród dzieci i młodzieży.
Dnia 11.02.2015 w Gryficach odbyły się Rejonowe rozgrywki w Piłkę Siatkową.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Milena Pietrzak, Aneta Stanisławek, Weronika Domaszewska, Patrycja Ziółkowska, Dominika Bednarek, Milena Melnik, Ola Biercewicz, Roksana Borowik, Natalia Krzywda, Wiktoria Dąbrowska. Dziewczyny wywalczyły II miejsce. Udział w zawodach brały drużyny: Gimnazjum z Rewala, Gimnazjum nr2 z Gryfic, Gimnazjum z Mrzeżyna orazGimnazjum z Trzebiatowa. Po trzech zwycięstwach z wynikiem 2:0 z Gimnazjum Gryfice, Mrzeżyno i Rewal w meczu finałowym nasza drużyna niestety przegrała 0:2 (sety 18:25,22:25).
Gratulujemy i życzymy naszym dziewczętą dalszych sukcesów i woli walki.
19 grudnia był dla nas dniem bardzo uroczystym – wszyscy usiedliśmy przy wigilijnym stole, który przygotowaliśmy razem z naszymi wychowawcami i rodzicami. Łamaliśmy się opłatkiem, życząc sobie zdrowych i radosnych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku, śpiewaliśmy kolędy. Wigilia upłynęła w przyjemnej, świątecznej atmosferze i pozostawiła miłe wrażenia.
Tradycyjnie już, po wigiliach klasowych odbył się długo oczekiwany festiwal kolęd, zapoczątkowany występem grona pedagogicznego. Nauczyciele zaprezentowali się w kolędzie ”Cicha noc” , którą wykonali w kilku językach.Następnie wszystkie klasy zaprezentowały przygotowane przez siebie utwory. Wszystkim wykonawcom należy się pochwała, za znajomość słów tradycyjnych polskich kolęd . Na uwagę zasługuje też fakt, że wiele klas zdecydowało się na własny akompaniament. Rywalizacja była zacięta, natomiast zwycięzcami zostali :
I miejsce : klasa IIIa - nagroda 300 zł
II miejsce: klasa Ib - nagroda 200 zł
III miejsce: klasa IIId - nagroda 100 zł
Wyróżnione klasy : Id, IIb, IIIb oraz soliści z klasy IIId
REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
1. Do 30 września 2014
Nauczyciele ustalają tematy Projektów Edukacyjnych i przekazują koordynatorowi.
2. Do 05 października 2013
Koordynator przedstawia dyrektorowi tematy projektów Edukacyjnych celem zaakceptowania.
3. Do 17 października 2014
Wychowawcy na godzinach wychowawczych przedstawiają tematy Projektów Edukacyjnych wraz z przedstawieniem zasad realizacji i pomagają swoim wychowankom w wyborze dostosowanych do ich możliwości i umiejętności tematów.
4. Do 31 października 2014
Uczniowie wybierają temat z udostępnionej listy i przedstawiają koncepcję pracy i sposobu realizacji opiekunowi swojej grupy.
Opiekunowie projektów przeprowadzając spotkania z uczniami, udzielając im wskazówek i odpowiadając na pytania.
Do 21 listopada 2014
Uczniowie składają pisemną deklarację i podpisują kontrakty na spotkaniach ze swoimi opiekunami.
Od 24 listopada 2014
Zespoły uczniowskie rozpoczynając pracę nad projektem.
Do 28 listopada 2014
Wychowawcy przedstawiają koordynatorowi pełną listę wybranych przez uczniów tematów projektów edukacyjnych.
Od 24.11. 2014 - 15.05.2015
1. Realizacja projektu zgodnie z przygotowanym harmonogramem pracy na ten
rok szkolny.
2. Monitorowanie stanu realizacji projektów przez opiekunów i wychowawców klas.
Do 15 maja 2015
Uczniowie dokonują samooceny projektu. Opiekun projektu dokonuje oceny projektu.
Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowują sprawozdania z realizacji projektów.
Do 29 maja 2015
Uczniowie dokonują prezentacji swoich Projektów Edukacyjnych, a opiekun dokonuje oceny i przekazuje informacje wychowawcy klasy celem uwzględnienie w końcoworocznej ocenie z zachowania.
Do 12 czerwca 2015
Opiekunowie uczniów realizujących Projekt Edukacyjny dostarczają pełną dokumentację koordynatorowi.
Tematy projektów w roku szkolnym 2014/2015
W związku z docierającymi sygnałami o nasilającym się problemie występowania wszawicy w placówkach oświatowo- wychowawczych przekazuję informacje dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy.
Drogi przenoszenia zakażenia:
Wbrew powszechnej opinii czystość i porządek nie dają gwarancji ochrony przed wszawicą, a jej rozpowszechnianiu się sprzyjają duże skupiska ludzkie. Do zakażeń wszami dochodzi najczęściej przez kontakt bezpośredni - zabawy lub pośrednio przez np. czapki, grzebienie, szczotki. Dzieci często wymieniają między sobą części odzieży, pożyczają sobie grzebienie, szczotki do włosów, kapelusze, czapki, szale, ręczniki, wieszają je razem w szatniach w czasie zajęć sportowych. Wszy można przenieść stojąc blisko siebie w publicznych środkach lokomocji, wieszając ubranie blisko okrycia osoby zarażonej. Wzrost zachorowań wśród dzieci obserwowany jest wtedy, gdy dzieci zaczynają nosić wierzchnie ubrania - czyli jesienią i zimą. Często ten problem pojawia się po powrocie dzieci z różnych form wypoczynku.
Wskazania działań profilaktycznych dla rodziców i dzieci
• związywanie długich włosów lub krótkie fryzury ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów,
• posiadanie i używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów,
• codzienne czesanie i szczotkowanie włosów,
• mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeby (nie rzadziej niż raz w tygodniu),
• wyposażenie dzieci w środki higieniczne, takie jak szampon z odżywką ułatwiający rozczesywanie i wyczesywanie włosów,
• systematyczne sprawdzanie czystości głowy i włosów oraz częste kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub pobytu w internacie, sanatorium itp.
Podstawą rozpoznania wszawicy jest stwierdzenie pasożytów lub gnid, które mogą przypominać łupież, jednakże w przeciwieństwie do łupieżu nie można ich łatwo zdjąć.
Najczęściej tych zmian należy szukać w okolicy potylicy, skroniowej oraz zausznej W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) na włosach lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W obecnej dobie występujące w sprzedaży środki zwalczające wszawicę są wysoko skuteczne. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinny się poddać wszyscy domownicy.
W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą podczas pobytu w przedszkolu czy szkole należy poinformować o powyższej sytuacji pielęgniarkę szkolną lub wychowawcę. Pożądane działania placówek nauczania i wychowania:
• przekazywanie informacji wszystkim rodzicom o konieczności systematycznego sprawdzania czystości skóry głowy i włosów u dzieci,
• informowanie rodziców o konieczności wykonywania wśród wszystkich domowników zabiegów leczniczych w przypadku stwierdzenia występowania wszawicy,
• przeprowadzanie kontroli czystości wśród uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na objęcie ich profilaktyczna opieką zdrowotną, w przypadku podejrzenia występowania wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej,
• przekazywanie dyrekcji, przez pielęgniarkę szkolną, informacji o skali zjawiska, natomiast rodzicom informacji o stanie czystości włosów i skóry głowy ich dzieci oraz konieczności przeprowadzenia wymaganych zabiegów
• organizowanie, w miarę potrzeb, przez dyrekcję działań edukacyjnych dotyczących ww problematyki, a skierowanej do dzieci, rodziców, opiekunów,
• podejmowanie współpracy z władzami samorządowymi (pomocą społeczną) w przypadku występowania trudności w rozwiązywaniu problemu wszawicy np. w rodzinach o niskim statusie socjalno-ekonomicznym, w celu udzielenia
wsparcia tym rodzinom.
Zapobieganie
Łatwiej jest zapobiegać wszawicy niż ją leczyć. Należy, zatem zadbać o higienę osobistą wszystkich domowników: częste mycie głowy, włosów, codzienną zmianę bielizny osobistej i częstą zmianę pościeli. Używać wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów. Wobec powyższego apelujemy do rodziców o czujność. Zgodnie ze stanowiskiem Instytutu Matki i Dziecka, aby nie naruszać godności i intymności ucznia/ dziecka, nie można przeprowadzać kontroli jego czystości w obecności innych.
Do badania może dojść w gabinecie pielęgniarki szkolnej i to tylko wówczas, gdy rodzice złożą pisemne oświadczenie, w którym wyrażą na to zgodę. Polecamy obejrzeć film edukacyjny z wypowiedzą lekarza i instruktażem prawidłowego usuwania wszy http://pokonajwszy.pwn.pl/#film