Lista przedmiotów

Nawigacja

Nawigacja

O szkole

Historia szkoły

KRÓTKA  HISTORIA  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 1

I GIMNAZJUM  W  PŁOTACH

     Gimnazjum w Płotach im. I Armii Wojska Polskiego rozpoczęło działalność w 1999 roku na bazie istniejącej wówczas Szkoły Podstawowej nr 1. Historia tej placówki oświatowej sięga roku 1945, kiedy - tuż po wyzwoleniu miasta i zakończeniu II wojny światowej - na te tereny zaczęli napływać pierwsi osadnicy.

    1 września 1945 roku budynek, w którym od 1902 roku mieściła się preparanda (zakład kształcenia nauczycieli), przekazano na użytek szkoły. Naukę rozpoczęło 80 dzieci z rodzin reemigrantów. Kierowniczką placówki została pani Helena Miler. Kolejno szkołą kierowali: pan Witold Kossowski (1950 – 59), pan Tadeusz Peczkis (1959 – 62), pan mgr Tadeusz Rogal (1962 – 85), pan mgr Tadeusz Kowalczyk (1985 – 86), pan mgr Michał Felsztukier (1986 – 99), pan mgr inż. Marek Kacperski (1999 – 2001). Wraz z upływającym czasem zmieniały się warunki lokalowe szkoły, której siedziba była cały czas w budynku przy ulicy Wojska Polskiego 17. W 1964 ówczesne władze przekazały szkole w całości budynek zwany „żółtym”, w którym uczyły się klasy młodsze. Tam też przeniesiono bibliotekę szkolną, urządzono pracownię zajęć praktyczno – technicznych, kuchnię i świetlicę. Nadal nie było sali gimnastycznej z prawdziwego zdarzenia, ale w tym czasie zbudowano boisko do piłki ręcznej i siatkowej. 8 maja 1986 Szkoła Podstawowa nr 1 obchodziła 40 rocznicę istnienia. Tego dnia, decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania, nadane zostało szkole imię I Armii Wojska Polskiego oraz sztandar, który został przekazany społeczności szkolnej reprezentowanej przez najlepszych uczniów: Pawła Chojnackiego, Urszulę Wojewódzką i Agnieszkę Kwiatkowską. Uroczyście otwarto szkolną Izbę Pamięci, do której po raz pierwszy wprowadzono sztandar szkoły. Od tej pory towarzyszy on wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu szkoły i miasta, a reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym jest największym wyróżnieniem dla uczniów.

    W drugiej połowie lat osiemdziesiątych zmienia się zarówno baza szkoły, jak i jej otoczenie. Wybudowano asfaltowe boisko do koszykówki, piłki ręcznej, siatkowej i tenisa ziemnego. Zagospodarowano otoczenie szkoły (ławki, krzewy, trawniki). Niestety, w 1987 roku ze względu na planowany remont „żółtego” budynku zajęcia wychowania fizycznego odbywały się i odbywają do dziś w hali sportowej na stadionie, tam też mieściła się szkolna biblioteka i minipracownia techniki. Wynajmowano również sale w internacie należącym do Technikum Rolniczego, wykorzystany został także budynek byłego przedszkola przy ulicy Zamkowej. W 1989 decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania „żółty” budynek przekazano Urzędowi Gminy i Miasta. Budynek szkoły doczekał się remontu w latach 1995 – 1997.  Na ten czas siedziba i zajęcia lekcyjne zostały przeniesione do miejscowego internatu. W maju 1995 Szkoła Podstawowa nr 1 obchodziła 50–lecie istnienia. W placówce tej uczyło się już trzecie pokolenie Polaków, mieszkańców miasta Płotów i okolic. Wielu   absolwentów zrobiło kariery naukowe i polityczne.

     Rok 1999 to początek historii naszego gimnazjum. W związku ze zmianami wprowadzonymi w systemie szkolnym przez reformę oświaty na mocy Ustawy z dnia 8 stycznia 1999 powołano 11 lutego 1999 roku pana Ryszarda Malińskiego na pełnomocnika Zarządu Miasta do utworzenia Publicznego Gimnazjum nr 1 w Płotach. Następnie 26 marca Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie założenia gimnazjum w Płotach.
Z dniem 1 września 1999 rozpoczęło działalność gimnazjum. Siedzibą stał się budynek Szkoły Podstawowej nr 1, w której naukę kontynuowały dwie klasy piąte, dwie szóste oraz trzy ósme - w sumie szesnaście oddziałów. Na czas likwidacji szkoły podstawowej utworzony został Zespół Szkół w Płotach,  który stanowiły:  Szkoła Podstawowa nr 1 w Likwidacji oraz Publiczne Gimnazjum nr 1 w Płotach z Odziałem Zamiejscowym w Modlimowie. Obwód gimnazjum obejmował 19 sołectw. Dyrektorem nowej placówki został pan Ryszard Maliński, wicedyrektorem pan Marek Kacperski, który był jednocześnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Likwidacji do 2003 roku szkolnego, wicedyrektorem w Modlimowie został pan Piotr Bonikowski. Zmiany kadrowe na tych stanowiskach nastąpiły w 2003r. Z dniem 1 września 2003r. wicedyrektorem gimnazjum została pani Beata Anastaziuk, a 1 września 2007 wicedyrektorem w Modlimowie pani Joanna Przybysławska.

      Publiczne Gimnazjum nr 1 w Płotach jest kontynuatorem najstarszej placówki w mieście, dlatego uchwałą Rady Miasta, za zgodą Kuratora Oświaty i Wychowania 6 maja 2000 roku, w czasie uroczystości 55–lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 nastąpiło przejęcie imienia I Armii Wojska Polskiego oraz sztandaru. Przełomowym wydarzeniem dla placówki było uroczyste otwarcie po remoncie 28 września 2007 Gimnazjum w Modlimowie, filii gimnazjum w Płotach. Modernizacja trwała przez cały rok szkolny 2006/2007, wówczas nauka dla 400 uczniów odbywała się dwuzmianowo w Płotach. Zakończenie inwestycji stało się jednocześnie końcowym etapem poprawy jakości bazy oświatowej w całej gminie Płoty. Radość uczniów, grona pedagogicznego oraz dyrektora pana Ryszarda Malińskiego dzielili tego dnia między innymi: Józef Syrek – starszy wizytator Kuratorium Oświaty delegatura w Nowogardzie, Konstanty Tomasz Oświęcimski – wicestarosta Powiatu Gryfickiego, Marian Maliński – burmistrz Miasta i Gminy Płoty, Sławomir Nowak – zastępca burmistrza, Piotr Jasina – przewodniczący Rady Miejskiej w Płotach, radni Rady Powiatu, radni Rady Miejskiej, dyrektorzy szkół w gminie Płoty.

     Dziesięć lat istnienia gimnazjum to czas wypełniony przeżyciami, czas tworzenia, ale i podtrzymywania tradycji przejętej ze Szkoły Podstawowej nr 1. Szczególnie doniosłą uroczystością jest ślubowanie klas pierwszych oraz trzecich. Co roku w maju organizowane jest Święto Szkoły, a w grudniu Festiwal Kolęd. Współpraca z wojskową jednostką patronacką w Mrzeżynie pozwala na wzbogacenie Izby Pamięci. Ważnym podsumowaniem 3–letniej nauki jest przyznanie tytułu Prymusa Szkoły najlepszemu absolwentowi. Ponadto prowadzona jest kronika szkoły oraz wydawana gazetka szkolna „Szkolny Luzak”. Przez ten, wszak niezbyt długi czas, szkoła stworzyła niepowtarzalny klimat, pozostawiła w ludziach z nią związanych okruchy wspomnień. Możemy z dumą spojrzeć w przeszłość i z nadzieją patrzeć w przyszłość.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr1 w Płotach
    ul. Wojska Polskiego 17

Galeria zdjęć